Pioneers in the industry, we offer g i octagonal street light pole, mild steel dual-arm 9 meter gi octagonal stree, mild steel single arm gi octagonal pole, gi singal -arm octagonal pole and gi galvanized octagonal pole from India.
₹ 4100 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 7 m |
| Height | <9 M |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Pole Type | Single-Arm |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Usage/Application | Street |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Galvanizing | Hot Dip Galv 80 µm |
| Arm Type | Single Arm |
| Shape | Octagonal |
| Material | hot dipped |
| Surface Finish | GI Coating |
| Number Of Light | 1 |
| Plate Thickness Mm | 12MM |
| Weight | 35-38Kg |
| Isi Certified | Yes |
| Foundation Plate Thickness | 200*200*12MM |
| Certification | ISI, ISO, MNRE, NABL |
| Design | Octagonal Pole |
| Light Source | LED Lighting |
| Dimensions | 70/130/3mm |
| Bottom Size | 130mm |
| IP Rating | IP66 |
| Features | High Strength |
| Power | 45W |
| Rating | IP66 |
| Wattage | 45Watt |
| Wall Thickness Mm | 3MM |
| Unit Length | 4Meter |
| Surface Coating | GI |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 7400 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 9 m |
| Height | 9 M |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Bottom Across Flats | 155 mm |
| Usage/Application | Highway |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Galvanizing | Hot Dip Galv 80 µm |
| Arm Type | Double Arm |
| Shape | Octagonal |
| Material | Mild Steel |
| Surface Finish | GI Coating |
| Mounting Type | Foundation Bolts |
| Door Opening | Single Door |
| Wind Speed Rating | 47 m/s |
| IP Rating | IP66 |
| Features | High Strength |
| Power | 90Watt |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 4150 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 7 m |
| Height | <9 M |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Pole Type | Single-Arm |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Usage/Application | Outdoor |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Galvanizing | Hot Dip Galv 80 µm |
| Arm Type | Single Arm |
| Shape | Octagonal |
| Material | Mild Steel |
| Surface Finish | GI Coating |
| Number Of Light | 1 |
| Mounting Type | Foundation Bolts |
| Door Opening | Single Door |
| Wind Speed Rating | 47 m/s |
| Isi Certified | Yes |
| Foundation Plate Thickness | 12MM |
| Certification | ISO,NABL,MNRE,ISI |
| Design | Octagonal |
| Light Source | LED Lighting |
| Dimensions | 70/130/3MM |
| Bottom Size | 130MM |
| IP Rating | IP66 |
| Features | GI Coating |
| Power | 50W |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 4150 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 6 m |
| Height | <9 M |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Pole Type | Single-Arm |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Usage/Application | Highway |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Galvanizing | Hot Dip Galvanized |
| Arm Type | No Arm |
| Shape | Octagonal |
| Material | Mild Steel |
| Surface Finish | GI COating |
| Number Of Light | 1 |
| Mounting Type | Foundation Bolts |
| Door Opening | Single Door |
| Isi Certified | Yes |
| Foundation Plate Thickness | 200*200*12MM |
| Certification | ISO, ISI, MNRE, NABL |
| Design | Octagonal |
| Light Source | LED |
| Dimensions | 70/130/3MM |
| Bottom Size | 130MM |
| IP Rating | IP66 |
| Features | GI |
| Power | 50W |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 60 Piece
₹ 7800 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 7 m |
| Height | <9 M |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Usage/Application | Highway |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Galvanizing | Hot Dip Galv 80 µm |
| Arm Type | No Arm |
| Shape | Octagonal |
| Material | GI |
| Surface Finish | GI Coating 80 micron |
| Number Of Light | 2 |
| Plate Thickness Mm | 12mm |
| Mounting Type | Foundation Bolts |
| Door Opening | Single Door |
| Wind Speed Rating | 47 m/s |
| Weight | 60-63kg |
| Isi Certified | Yes |
| Foundation Plate Thickness | 220*220*12MM |
| Certification | ISI, ISO, MNRE, NABL |
| Design | Octagonal |
| Light Source | LED Lighting |
| Dimensions | 70/130/3mm |
| Bottom Size | 130mm |
| IP Rating | IP66 |
| Features | High Strength |
| Power | 100W |
| Wall Thickness Mm | 3mm |
| Unit Length | 8Meter |
| Surface Coating | GI |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 45 Piece
Omprakash Giri (Director)
Goodnick Electronics Private Limited
First Floor, Office No. 112, Star Infinity Tower, Sector-14, Kaushambi
Ghaziabad - 201010, Uttar Pradesh, India